Jak zvládnout závěrečné jízdy


Univerzální návod, jak zvládnout závěrečné jízdy v autoškole neexistuje. Dopravní situace se mění s každou vteřinou. Klíčem ke zvládnutí jízd je tak nejen dobrá znalost pravidel silničního provozu, ale také zdravá míra sebevědomí, klidu, pokory a předvídavosti. Pokud váš výcvik v autoškole byl kvalitní a zachováte klidnou hlavu, jízda bude jistě úspěšná! Snažte se, aby vaše závěrečná jízda byla max. bezpečná a nemáte se čeho obávat.


Jak probíhají závěrečné jízdy

Závěrečky probíhají pro žáky autoškol z Prahy na Bohdalci (Praha 10), kde sídlí dopravní odbor magistrátu hl. města Prahy. Zde začínají také vaše závěrečné jízdy, které obvykle směřují zpět do autoškoly. Závěrečná jízda obvykle trvá cca 20-30 min. Na místě spolujezdce s vámi pojede váš instruktor, za ním zkušební komisař a za vámi další žák s kterým se v polovině jízdy střídáte. Zkušební komisař vám poskytne základní instrukce a bude určovat trasu vaši jízdy pokyny.

Nenechte se zaskočit příkazy typu "na nejbližší křižovatce zahněte doprava" nebo "až budete moci odbočte doleva a pokračujte rovně". Pokud komisař mlčí, jedete vždy rovně. Atmosféru, která by se občas dala krájet obvykle prolomí váš instruktor nevázaným rozhovorem s komisařem. Nenechte tak na sebe dopadnout tíhu okamžiku a prodejte vše, co jste se při výcviku naučili. Zapamatujte si, komisař má vždy pravdu, nehádejte se. Pokud by vám snad bylo křivděno, instruktor by se vás jistě zastal. Buďte sebekritičtí. Případné výhrady přijměte a poučte se z nich. Mějte pokoru a respekt.


Na co si dát pozor při závěrečné jízdě


Nadechněte se

Uvolněte se, buďte pozorní a klidní. Snažte se při jízdě nestresovat. Nervozita, stres a tréma za volant nepatří. Zhorší vaše soustředění a tím spíše se dopustíte chyb. Nikdo nejezdí po pár desítkách hodin v autoškole bez chyb. Důležité je, abyste se vyvarovali závažných přestupků a vaše jízda byla plynulá, sebevědomá a bezpečná. Z hluboka dýchejte a věřte si!


Před jízdou

Upravte si polohu sedadla, abyste měli výhled a mohli bezpečně ovládat vozidlo. Zkontrolujte si zrcátka. Připoutejte se vždy bezpečnostním pásem. Zapněte světla. Nezapomeňte na ruční brzdu, pokud je zatažena. Vyčkejte vždy na zahájení jízdy komisařem.


Výjezd z parkoviště

Často se budete rozjíždět při závěrečné jízdě z parkoviště nebo od chodníku na ulici. Nezapomeňte se tak řádně rozhlédnout do zrcátek a při výjezdu použít správně směrovky, aby ostatním řidičům váš záměr byl zcela jasný a vaše jízda neskončila ještě dříve, než začla.


Jízda v provozu

Poslouchejte pozorně instrukce komisaře. Používejte směrovky správně a včas. Používejte aktivně a viditelně zrcátka. Dodržujte pravidla silničního provozu. Jezděte vždy při pravém okraji silnice. Dodržujte předepsanou rychlost. Objíždějte překážky s blinkrem. Předvídejte možná nebezpečí, zpomalte u nástupních ostrůvků, zbystřete u přechodů nebo pokud ostatní auta zastavují. Nad jízdou přemýšlejte. Předvídejte vývoj dopravní situace. Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně.


Používání zrcátek

Používejte aktivně zrcátka po celou dobu jízdy. Rozhlížejte se. Zrcátka nejsou v autě pro parádu, ale aby zvýšila vaši bezpečnost. Zrcátka vám dodávají přehled o situaci za vámi nebo vedle vás. Nefixujte se pohledem vpřed, ale kmitejte očima.


Povolená rychlost

Vždy a tím spíše při zkoušce dodržujte rychlostní limity. Obvykle se jedná o rychlost 40-50 km/h ve městě. U kruhových objezdů zpomalte až na 20 km/h nebo zastavte. Podobně také v úzkých uličkách. Nesmíte jet příliš rychle, ani pomalu. Využívejte pohybové energie vozu a nestůjte stále na plynu.


Kruhové objezdy a křižovatky

Pokud se budete blížit ke kruhovému objezdu, zpomalte a podřaďte. Dejte přednost a projíždějte pomalu vpravo. Směrovku dáváte pouze při vyjíždění. Pokud se blížíte ke křižovatce a svítí zelená počítejte, že může skočit oranžová. Nikdy neprojíždějte na oranžovou, pokud můžete včas zastavit.


Zpomalení jízdy

Pokud dojíždíte na světla, retardéry, kruhový objezd nebo železniční přejezd, zpomalte a podřazujte. Zpomalte pokud projíždíte kolem zastávek městské hromadné dopravy nebo v husté městské zástavbě. Pokud budete přijíždět na hlavní a nebudete moci najít mezeru pro zařazení do provozu, nespěchejte a vyčkejte na bezpečný moment k zařazení.


Zastavení vozidla

Zastavte a pouštějte chodce na přechodu. Oranžovou na světlech neprojíždějte. Pokud autobus vyjíždí ze zastávky, musíte mu vždy dát přednost. Na STOPce vždy musíte zastavit ve výhledu a kola uvést do klidu, nehledě na ostatní auta před vámi.


Předjíždění

Předjížděte pouze tehdy, pokud je to nezbytně nutné. Předjížděte pokud v dané dopravní situaci můžete, máte rozhled a prostor. Předjíždějte správně s blinkrem a bezpečně. Používejte aktivně zrcátka. Nikdy nepředjížděte v blízkosti křižovatky, přechodů pro chodce nebo přes plnou čáru.


Odbočování

Změnu směru jízdy včas signalizujte směrovkami. Do odbočovacích průhů se řaďte včas a aktivně používejte zrcátka. Zvýšený pozor si dejte na plné čáry, které nesmíte při zkoušce přejet. Zvýšený pozor věnujte také pokud budete vaši jízdu zahajovat z řady stojících vozidel. Nezapomeňte na směrovky i řádné rozhlédnutí.


Přednosti zprava

Pozor na přednosti zprava, zejména v úzkých uličkách a městské zástavbě. Vždy do vedlejší ulice otočte celou hlavu. Není to divadlo pro komisaře, ale pro vaši bezpečnost a abyste se skutečně ujistili, že proti vám nic nejede.


Výmoly, louže a překážky

Pokud to situace dovolí, vyhýbejte se výmolům a výrazným nerovnostem na vozovce, avšak při zachování bezpečí ostatních řidičů. Pokud máte v pruhu překážku bezbečně ji objeďte se směrovkami. Pokud se nemůžete vyhnout louži, radši zpomalte. Stejně tak, jako před retardéry.


Ukončení jízdy

V závěru jízdy obvykle budete parkovat. V provozu u chodníku parkujte vždy tzv. pozadu a nikdy nenajíždějte na obrubník nebo chodník. Po skončení jízdy vyřaďte nebo dejte jedničku, zatáhněte ruční brzdu a vypněte motor. Můžete se v klidu opět nadechnout ;)Udělali jste závěrečnou jízdu?

Gratulujeme! Cílem závěrečné jízdy je prověřit, že jste schopni samostatného řešení dopravních situací a vůz máte v různých dopravních situacích pod kontrolou. Důležitý je proto celkový dojem z vaší jízdy a její bezpečnost! Nesmíte udělat dopravní přestupek. Instruktor vám nesmí zasáhnout do řízení. Nesmíte ohrozit nebo omezit ostatní účastníky provozu. Tzv. chcípnutí motoru obvykle není považováno za závažnou chybu, proto nepanikařte a vklidu se opět rozjeďte.


Pokud se nepovede napoprvé…

Nezoufejte, nic se neděje. Závěrečné jízdy můžete opakovat i několikrát. Nesmíte však přesáhnout lhůtu 18 měsíců od započetí výcviku, jinak by vám výcvik propadl. Dokupte si prostě další jízdy v autoškole a zaměřte se s instruktorem na chyby. Pokud však opakujete závěrečky po několikáté, může být na vině nízká kvalita vašeho výcviku a nejvyšší čas zvážit přechod do jiné autoškoly. Přejít můžete i během zkoušek. Doplatíte si pár jízd v nové autoškole a získáte lepší přípravu na závěrečnou zkoušku i vaše budoucí bezpečné cesty!


Držíme palce a přejeme štěstí i pevné nervy!

Závěrečné zkoušky prověří vaše nervy, znalosti a zkušenosti za volantem. Nejsou ani tak koncem jako spíše začátkem vaší řidičské kariéry. Řidiče z vás udělá až dlouhodobá praxe. Mějte proto na paměti vždy základy bezpečné jízdy, které jste se naučili v autoškole. Snažte se vždy řídit defenzivně, zodpovědně a s rozmyslem. Držíme vám palce a přejeme hodně štěstí a pevných nervů u vašich závěrečných zkoušek i na budoucích cestách!


Další informace


Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si také: Jak řídit bezpečněZachovejte klid a nervy na uzdě.
Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně!