10 tipů, jak jezdit úsporně - Autoškola Crkva

10 tipů, jak jezdit úsporně


Úsporná jízda není o nízké rychlosti, ale nízké spotřebě. Ať máte ještě mokrý řidičák nebo jste zkušený řidič, jistě oceníte pár tipů, jak ušetřit za pohonné hmoty. Ekonomická jízda je bezpečná jízda, která snižuje dopady na životní prostředí a šetří vaše finance.


Zásady ekonomické jízdyJezděte plynule a předvídavě

Jízda stylem brzda-plyn zvyšuje vaši spotřebu a prodražuje každý kilometr. Jezděte plynule. Udržujte konstantní rychlost při nízkých otáčkách. Předvídejte dopravní situaci a vyhýbejte se tak zbytečné akceleraci nebo prudkému brzdění. Sundejte nohu z plynu a využívejte setrvačnosti automobilu v pohybu. Zpomalujte plynule a využijte brzdícího efektu motoru při podřazování.


Řaďte včas na správnou rychlost

Včasným a správným řazením ušetříte. Moderní motory skvěle reagují již při nízkých otáčkách kolem 2000 ot/min. Nejezděte při vysokých otáčkách. Pravidelným řazením na vyšší převody zvýšíte komfort z jízdy. Jízda vysokou rychlostí nebo s vysokými otáčkami významně zvyšuje spotřebu. Jezděte při nejnižších otáčkách. Čím nižší otáčky, tím nižší spotřeba.


Kontrolujte správný tlak v pneumatikách

Správné nahuštění pneumatik vám ušetří až desítky % z celkové spotřeby. Nízký tlak v pneumatikách představuje navíc bezpečnostní riziko. Každý měsíc si zkontrolujte tlak v pneumatikách. Nízký tlak vede ke zploštění pneumatik, snížení jejich životnosti i zhoršení jízdných vlastností a zvýšení spotřeby.


Nepoužívejte zbytečně klimatizaci a elektrické spotřebiče

Použijte okénka na ochlazení místo klimatizace a ušetříte až 2 litry na 100 km. Klimatizaci používejte s rozvahou. Elektrické spotřebiče jako autorádio nebo vyhřívání sedaček používejte skutečně, jen pokud je nezbytně potřebujete.


Snižte odpor vzduchu

Nepoužívejte střešní nosiče nebo boxy pokud to není zrovna nutné. Zavřete otevřená okna, která zvyšují aerodynamický odpor. Navštivte také automyčku a odstraňte možné nánosy na karoserii. Nejúspornější jízda na běžné silnici je poté kolem 80 km/h a na dálnici 110 km/h. Vyšší rychlosti přináší vyšší odpor i spotřebu.


Používejte správný olej

Používejte oleje doporučené výrobcem automobilu, které zajistí potřebnou viskozitu i nízké tření v motoru a ušetříte za pohonné hmoty.


Nepřetěžujte váš vůz

Každých 100 kg váhy zvyšuje průměrnou spotřebu až o 1/3 na 100 km. Nepřevážejte zbytečnou zátěž. Udržujte pořádek v automobilu a minimalizujte náklad.


Vypínejte motor při delších zastávkách

Pokud čekáte s automobilem více než 20 sec např. před spuštěnými závorami je výhodnější motor vypnout. Šetříte tak ovzduší i vaši peněženku.


Vyhněte se krátkým cestám

Každé nastartování a zahřátí motoru zvyšuje spotřebu. Vyhýbejte se krátkým cestám – motor se při krátké cestě nedokáže dostatečně zahřát a roste tak spotřeba. Krátké trasy se příliš nevyplatí a je vhodnější využít alternativní dopravní prostředky.


Tankujte chytře

Využívejte pumpy na okrajích měst nebo mimo města. Jezděte s dostatečnou rezervou a porovnejte si ceny u pump po cestě. Vyzkoušejte také věrnostní programy benzínek nebo cenové mapy benzínu na internetu. Tankujte před svátky a prázdninami, než ceny vzrostou.


Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si: Zásady bezpečné jízdyÚsporná jízda je bezpečná jízda, která šetří přírodu i peněženku.
Jezděte bezpečně, ekonomicky a defenzivně.