16 tipů, jak řídit bezpečně - Autoškola Crkva

Jak řídit bezpečně


Pro vyšší bezpečnost na silnici je zapotřebí v první řadě změna vlastního chování za volantem. Začít musí každý především sám u sebe. Tzv. defenzivní jízda nemusí být nutně pomalá jízda. Jedná se o jízdu s rozmyslem a předvídavostí, jejíž cílem je do krizové situace se vůbec nedostat. Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně!


Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod každoročně podle policejních statistik patří - nesprávný způsob jízdy (kdy se řidič plně nevěnoval řízení vozidla), nepřiměřená rychlost, nedání přednosti a nesprávné předjíždění. Nejrizikovější skupinou jsou poté mladí řidiči bez zkušeností. Bezpečná jízda však začíná ještě před nastoupením do vozidla. Zkontrolujte vždy funkční části vozidla, jako jsou pneumatiky, osvětlení, výhled z vozidla. Nezapomeňte se připoutat.Zásady defenzivní jízdyZůstaňte ostražití

Nikdy neřiďte pod vlivem alkoholu nebo drog, které zpomalují vaši reakční dobu a zhoršují rozlišovací schopnosti a váš odhad vzdálenosti i rychlosti. Neřiďte plni emocí, počkejte na jejich odeznění. Neřiďte unavení, zastavte a udělejte si přestávku. Nenechte se rozptylovat a věnujte se plně řízení vozidla. Zvyšte pozornost ve městech, přechodech nebo u zastávek hromadné dopravy.


Dodržujte dopravní předpisy

Používejte vždy bezpečnostní pásy. Nikdy nepřekračujte povolenou rychlost. Za zhoršených podmínek snižte vždy rychlost, tak abyste mohli včas reagovat. Dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi vozidly. Nejezděte rychle, kam nevidíte. Každou cestu si dobře naplánujte a počítejte s dostatečnou časovou rezervou. Pospíchejte pomalu.


Neustále propátrávejte pohledem okolí

Mějte oči neustále v pohybu a využívejte periferního vidění. Za snížené viditelnosti se nikdy nedívejte přímo do světel protijedoucího vozidla. Buďte připraveni na potencionální překážky na silnici. Přizpůsobte styl a rychlost jízdy zhoršeným jízdním podmínkám. Vždy zpomalte, pokud je silnice mokrá nebo kluzká. Snažte se neustále sledovat a předvídat chování ostatních řidičů a chodců.


Jízda křižovatkou

Když přijíždíte k semaforu, počítejte, že se zelená může rychle přepnout. Buďte připraveni brzdit a zastavit vozidlo. Před zastavením na červenou sledujte také situaci za vámi. Na zelenou se rozjíždějte pomalu a rozhlédněte se. Sledujte značky před křižovatkou. Buďte připraveni ustoupit druhým, i když pravidla hovoří ve váš prospěch.


Předjíždění

Ujistěte se, že jste v pruhu, kde můžete předjíždět (přerušovaná čára). Přesvědčte se, že nejste sami právě předjížděni. Pozor na mrtvý úhel zpětných zrcátek, podívejte se i při předjíždění opět do zrcátek. Předjíždění dejte najevo zřetelně a včas směrovými světly. Nepředjíždějte v nepřehledné situaci nebo pokud nemáte dostatečný rozhled.


Udržujte vozidlo v dobrém technickém stavu

Pravidelně si nechte zkontrolovat brzdy a vyměňujte brzdovou kapalinu. Udržujte optimální množství chladicí kapaliny a oleje. Kontrolujte napětí řemenů. Před jízdou zkontrolujte vnějšího osvětlení a čistotu vozidla. Pravidelně vyměňujte gumy stěračů. Kontrolujte nahuštění a vzorek pneumatik. Absolvujte s vozem povinné pravidelné technické kontroly.Desatero defenzivní jízdy


  1. Jezděte tak, abyste se nedostali vy ani vaše vozidlo k limitu svých možností
  2. Vždy pozorně sledujte vozovku a její nejbližší okolí
  3. Své úmysly dávejte najevo zřetelně a včas
  4. Nejezděte rychle tam, kam nevidíte
  5. Zachovávejte dostatečný odstup
  6. Snažte se předvídat chování ostatních účastníků silničního provozu
  7. Každý jízdní úkon provádějte až po pečlivém vyhodnocení situace
  8. Při plánování jízdy počítejte s dostatečnou časovou rezervou
  9. Buďte připraveni ustoupit druhým, i když pravidla hovoří ve váš prospěch
  10. Počítejte s chybami ostatních účastníků silničního provozu
Další informace


Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si také: 10 tipů, jak řídit úsporněEmoce, agresivita, arogance nebo spěch na silnice nepatří.
Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně!