Jak úspěšně zvládnout autoškolu - Autoškola Crkva

Jak úspěšně zvládnout autoškolu


Řídit automobil je dnes již nepostradatelnou dovedností, která vám otevře nové cesty a možnosti. Přesto autoškola v mnohých často vyvolává více strachu než radosti. Není se však čeho bát. Autoškolu udělá každý, kdo si alespoň trochu věří. Důležité je mít chuť se učit nové a nalézat v řízení radost. Nejtěžší je obvykle udělat první krok a vybrat si tu správnou autoškolu, která vás připraví nejen na zkoušky, ale i vaše bezpečné cesty.Vyberte si kvalitní autoškolu

Nikdy nevybírejte autoškolu jen podle nízké ceny. Levné autoškoly často šetří na kvalitě výcviku. Kvalitní výcvik jsou však vteřiny navíc. Cena za kvalitní výcvik se pohybuje v Praze kolem 10 tisíc korun. Projděte si nabídky autoškol v okolí. Zjistěte si reference na danou školu nebo dejte na doporučení kamarádů. Ideální je autoškola ve městě, která vás lépe připraví na různé dopravní situace, taková která má vlastní učebny a dostatek instruktorů i moderních vozů. Kvalitní autoškola vás připraví dobře nejen na zkoušky, ale především vaše bezpečné cesty.


Odneste si z výcviku maximum

V rámci teoretické výuky se naučíte pravidla silničního provozu, dopravní značky a bezpečné řešení základních dopravních situací. Věnujte čas samostudiu učebnice autoškoly a on-line autoškoly. Znalost silničních pravidel je klíčová pro vaši bezpečnost! V praktické části vás poté čekají jízdy na trenažeru a v automobilu nebo motorce. Za volantem strávíte desítky hodin jízd.

Začnete obvykle v menším provozu a náročnost se postupně zvyšuje, abyste v závěru výcviku byli schopni samostatného řešení dopravních situací. Autoškola na auto trvá v řádu 2-3 měsíců, na motorku poté běžně 3-4 týdny. Kvalitní výcvik je intezivní. Pokud nemáte čas na jízdy alespoň 2x týdně, odložte radši autoškolu na později. Jízdy utečou jako voda, snažte se proto z každé jízdy vytěžit maximum! Buďte aktivní a snažte se poučit z vlastních chyb.


Připravte se na závěrečné zkoušky

U závěrečné zkoušky píšete elektronický test na magistrátu vašeho města (Praha 10 Bohdalec), který se skládá z 25 náhodně vybraných otázek. Doporučujeme se naučit všechny otázky on-line na webu Ministerstva dopravy. Po testu absolvujete ihned závěrečné jízdy s vaším instruktorem a zkušebním komisařem. Během jízdy buďte v klidu, soustředění a dbejte na předpisy. Vaše závěrečná jízda musí být bezpečná a sebevědomá. Pokud se na závěrečnou zkoušku necítíte, dokupte si další cvičné jízdy, které vám dodají sebevědomí.


Kdy dostanete řidičák

Po úspěšném absolvování závěrečných zkoušek získáte zpět od autoškoly přihlášku s potvrzením o absolvování autoškoly. Následně navštívíte 2x magistrát města. Nejdříve si podáte žádost o vydání řidičského průkazu nebo rozšíření o danou skupinu. Následně ve lhůtě 20 dní vám připraví váš řidičský průkaz. Nezapomeňte, že do té doby nejste oprávněni řídit vozidla dané skupiny.


Pokud se nepovede na poprvé

Pokud zjistíte v průběhu autoškoly, že vám přístup instruktora přináší více stresu než radosti nebo opakujete zkoušky i po několikáté, nejlepší řešením je obvykle změna autoškoly. Jedná se o běžnou praxi, zejména v případě levných autoškol. Kdy žáci nejsou dostatečně připraveni na závěrečnou zkoušku natož samostatný provoz. Nevěšte hlavu a přestupte jednoduše jinam. Přestoupit můžete i během zkoušek!


Dobrého řidiče z vás udělá až praxe

Za necelých 30 hodin výcviku a ujetých pár set kilometrů nelze očekávat, že se z vás stane ostřílený řidič. Dobrého řidiče z vás udělá až delší praxe za volantem. Po ukončení autoškoly proto nedopusťte, aby se na váš řidičák prášilo. Využijte třeba i drobných příležitostí jako jsou cesty do školy, do práce, na nákupy nebo návštěvy za příbuznými. Snažte se vyjezdit. Dbejte však vždy na to, aby vaše jízdy byly maximálně bezpečné. Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně! Předvídejte. Nepřeceňujte své schopnosti. Pospíchejte pomalu. Autoškolu zvládně každý, kdo si věří. Přejeme vám šťastné cesty!


Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si také: 8 tipů jak vybrat kvalitní autoškoluKvalitní výcvik by měl být vždy intenzivní bez větších přestávek.
Přejeme hodně štěstí při výběru té správné autoškoly!