Jak zvládnout závěrečné jízdy - Autoškola Crkva

Jak zvládnout závěrečné jízdy


Dopravní situace se mění s každou vteřinou. Klíčem ke zvládnutí jízd je tak nejen dobrá znalost pravidel silničního provozu, ale také zdravá míra sebevědomí, klidu, pokory a předvídavosti. Pokud váš výcvik v autoškole byl kvalitní a zachováte klidnou hlavu, jízda bude jistě úspěšná! Snažte se, aby vaše závěrečná jízda byla max. bezpečná a nemáte se čeho obávat.


Jak probíhají závěrečné jízdy

Závěrečky probíhají pro žáky autoškol z Prahy na Bohdalci (Praha 10), kde sídlí dopravní odbor magistrátu hl. města Prahy. Zde začínají také vaše závěrečné jízdy, které obvykle směřují zpět do autoškoly. Závěrečná jízda obvykle trvá cca 20-30 min. Na místě spolujezdce s vámi pojede váš instruktor, za ním zkušební komisař a za vámi další žák s kterým se v polovině jízdy střídáte. Zkušební komisař vám poskytne základní instrukce a bude určovat trasu vaši jízdy pokyny.

Nenechte na sebe dopadnout tíhu okamžiku a prodejte vše, co jste se při výcviku naučili. Zapamatujte si, komisař má vždy pravdu, nehádejte se. Pokud by vám snad bylo křivděno, instruktor by se vás jistě zastal. Buďte sebekritičtí. Případné výhrady přijměte a poučte se z nich. Mějte pokoru a respekt.


Závěrečná jízda


Než se rozjedete

Upravte si polohu sedadla, abyste měli výhled a mohli bezpečně ovládat vozidlo. Zkontrolujte si zrcátka. Připoutejte se vždy bezpečnostním pásem. Zapněte světla. Nezapomeňte na ruční brzdu, pokud je zatažena. Vyčkejte vždy na zahájení jízdy komisařem.


Vyjíždíme z parkoviště

Často se budete rozjíždět při závěrečné jízdě z parkoviště nebo od chodníku na ulici. Nezapomeňte se tak řádně rozhlédnout do zrcátek a při výjezdu použít správně směrovky, aby ostatním řidičům váš záměr byl zcela jasný a vaše jízda neskončila ještě dříve, než začla.


Používání zrcátek

Používejte aktivně zrcátka po celou dobu jízdy. Rozhlížejte se. Zrcátka nejsou v autě pro parádu, ale aby zvýšila vaši bezpečnost. Zrcátka vám dodávají přehled o situaci za vámi nebo vedle vás. Nefixujte se pohledem vpřed, ale kmitejte očima.


Povolená rychlost

Vždy a tím spíše při zkoušce dodržujte rychlostní limity. Obvykle se jedná o rychlost 40-50 km/h ve městě. U kruhových objezdů zpomalte až na 20 km/h nebo zastavte. Podobně také v úzkých uličkách. Nesmíte jet příliš rychle, ani pomalu. Využívejte pohybové energie vozu a nestůjte stále na plynu.


Zastavujeme vozidlo

Zastavte a pouštějte chodce na přechodu. Oranžovou na světlech neprojíždějte. Pokud autobus vyjíždí ze zastávky, musíte mu vždy dát přednost. Na STOPce vždy musíte zastavit ve výhledu a kola uvést do klidu, nehledě na ostatní auta před vámi.


Odbočujeme

Změnu směru jízdy včas signalizujte směrovkami. Do odbočovacích průhů se řaďte včas a aktivně používejte zrcátka. Zvýšený pozor si dejte na plné čáry, které nesmíte při zkoušce přejet. Zvýšený pozor věnujte také pokud budete vaši jízdu zahajovat z řady stojících vozidel. Nezapomeňte na směrovky i řádné rozhlédnutí.


Zakončení jízdy

V závěru jízdy obvykle budete parkovat. V provozu u chodníku parkujte vždy tzv. pozadu a nikdy nenajíždějte na obrubník nebo chodník. Po skončení jízdy vyřaďte nebo dejte jedničku, zatáhněte ruční brzdu a vypněte motor. Můžete se v klidu opět nadechnout ;)Udělali jste závěrečnou jízdu?

Gratulujeme! Cílem závěrečné jízdy je prověřit, že jste schopni samostatného řešení dopravních situací a vůz máte v různých dopravních situacích pod kontrolou. Důležitý je proto celkový dojem z vaší jízdy a její bezpečnost! Nesmíte udělat dopravní přestupek. Tzv. chcípnutí motoru obvykle není považováno za závažnou chybu, proto nepanikařte a vklidu se opět rozjeďte.


Pokud se nepovede napoprvé…

Nezoufejte. Závěrečné jízdy můžete opakovat i několikrát. Nesmíte však přesáhnout lhůtu 18 měsíců od započetí výcviku, jinak by vám výcvik propadl. Dokupte si prostě další jízdy v autoškole a zaměřte se s instruktorem na chyby. Pokud však opakujete závěrečky po několikáté, může být na vině nízká kvalita vašeho výcviku a nejvyšší čas zvážit přechod do jiné autoškoly.


Držíme palce a přejeme pevné nervy!

Závěrečné zkoušky prověří vaše nervy, znalosti a zkušenosti za volantem. Řidiče z vás udělá až dlouhodobá praxe. Mějte proto na paměti vždy základy bezpečné jízdy, které jste se naučili v autoškole. Snažte se vždy řídit defenzivně a zodpovědně. Držíme vám palce a přejeme pevné nervy u vašich závěrečných zkoušek i na budoucích cestách!


Další informace


Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si také: Jak řídit bezpečněZachovejte klid a nervy na uzdě.
Jezděte bezpečně, jezděte defenzivně!