Jak nenaletět levné autoškole - Autoškola Crkva

Jak nenaletět levné autoškole


V Praze je v současnosti více než 200 autoškol. Vysoká konkurence nutí mnohé autoškoly se podbízet a tak namísto zvyšování kvality, snižují cenu. Sleva v autoškole je bohužel vždy slevou z kvality. Kvalitní výcvik jsou však vteřiny navíc, které rozhodují o životě. Levný výcvik je nebezpečná praxe, která může mít i fatální důsledky. Levně a kvalitně? Nenechte se oklamat.


Kvalitní výcvik v autoškole je vždy spojen s celou řadou nákladů. Autoškola lákající na nízkou cenu nemůže tyto náklady nést v plném rozsahu a proto šetří, kde může. Slevuje tak bohužel i z kvality výcviku a tím nevědomě či snad ještě hůře vědomě ohrožuje život váš, vašich blízkých i ostatních řidičů.

Levné autoškoly používají nízkou cenu jako lákadlo a nezkušení mladí řidiči na tuto zdánlivě „výhodnou nabídku“ často slepě přistupují. Bohužel úspora je to jen dočasná či zdánlivá, jak dokazují alarmující tragické statistiky nehodovosti mladých řidičů. Svou část vinny si nesou právě také levné a nekvalitní autoškoly. Nepříjemný benefit i důsledek, kterým se už levné autoškoly moc nechlubí.Nejčastější triky levných autoškol


Autoškoly v Praze, které účtují nízké ceny často i pod hranicí 8 000 Kč, se snaží ušetřit různými způsoby, bohužel často také na úkor kvality výuky. Snaží se většinou nalákat nízkou cenou, co nejvíce uchazečů, inkasovat kurzovné a poté se nějak vypořádat s mnoha uchazeči, v tom lepším případě. Kvalita výcviku musí nutně stranou. Nejsou na ni peníze ani čas. Čest výjimkám. Seznamte se nyní s praktikami levných autoškol, které podstupujete a bohužel často finančně i podporujete.Levná autoškola
Triky s trenažérem
Levná autoškola ušetří na investicích do trenažéru a rovnou vás pošle na 1. hodinu do provozu, nehledě na zákon či vaši bezpečnost. Často rozšířený nešvar zejména u menších autoškol. Opačným extrémem jsou poté zase vyšší jednotky hodin na trenažéru na úkor vašich praktických jízd. Nenechte se ošidit! Na trenažéru byste měli sice začít, ale strávit max. 2 hod výcviku.
Žádná výuka teorie, učebny ani zázemí
Levné autoškoly často nemají učebny. Vše s vámi řeší po telefonu nebo přímo na ulici při jízdách. Odkázáni jste na samostudium. Autoškola tak ušetří za výuku teorie. Absence pravidelné výuky předpisů je však porušením zákona. Tato nedbalost či záměr přímo ohrožuje vaše bezpečí.
Zkracování hodin výuky (až o 50 %)
Běžná a velmi nebezpečná praxe, kdy jízdy netrvají stanovených 45 min, ale třeba jen 20 minut. Levná autoškola šetří čas i náklady na pohonné hmoty a odbaví tak více studentů. Bohužel vy však neodjezdíte potřebný počet hodin, které vám nejen u zkoušky, ale i v provozu budou chybět.
Více žáků v autě najednou
Levná autoškola na praktickou jízdu vezme klidně více žáků, kteří se během jízdy střídají. Jedná se o závažné porušení zákona i bezpečnosti! Ve vozidle během praktického výcviku nesmí být nikdo jiný, než instruktor a žák, kterému se instruktor 100% individuálně věnuje po celou jízdu.
Protahování výcviku
Levná autoškola naláká hodně uchazečů, pro které však nemá dostatek instruktorů (pro nízkou cenu si je nemůže dovolit). Výuka není intezivní, jízdy máte jednou za 2-3 týdny. Více toho zapomenete než se naučíte. Instruktoři mohou být přetížení a nervózní. Časté rušení jízd a zkoušky v nedohlednu.
Oddalování zápisu na zkoušky
S tím souvisí také fakt, že kapacita zkoušek není nafukovací. Čím více uchazečů autoškola na nízkou cenu naláká tím déle budete pravděpodobně čekat na své zkoušky. Avšak existují zákonné termíny a neustále odkládání zkoušek může vést až k propadnutí výcviku.
Předražená cena závěrečné (opravné) zkoušky
Nízkou vstupní cenu kurzu si levná autoškola vynahradí extra poplatkem za závěrečnou zkoušku. Navíc vám doporučí skládat zkoušky i když nebudete připraveni. S každou další zkouškou, další poplatek autoškole přeci. Poplatek za zkoušku se však platí vždy pouze magistrátu!
Neúplná cena výcviku…
Původně nízká cena začne časem růst. Objeví se umělé poplatky za zkoušky, doplatky za najeté kilometry nad rámec nebo za výuku teorie. Doplácíte DPH, které nebylo zahrnuto v ceně. Platíte za několik opakovaných zkoušek. Levná autoškola je rázem dražší než cena kvalitní autoškoly.

Všechny nepoctivé praktiky společně, ale i jednotlivě vedou k nekvalitnímu výcviku, který vás nemůže dostatečně připravit na dnešní provoz a bude vás, vaše blízké i ostatní řidiče jen ohrožovat. Stačí jediné. Nenechat se oklamat nízkou cenou! Život máte jen jeden a za ušetřené peníze ho zpět nekoupíte. Nevybírejte si autoškolu pouze podle ceny. Pokud už ano, vyberte si autoškolu s normální cenou výcviku, která výše uvedené nemá zapotřebí!Šetřit na autoškole se nevyplácí…


Dnes sice ušetříte několik málo tisíc, avšak tato domnělá úspora vás vystaví velkým rizikům, za které později můžete zaplatit podstatně více a to nejen v penězích.

Levná autoškola se může prodražit však už během samotného výcviku díky různým trikům a poplatkům. Nekvalitní výcvik se projeví také u závěrečných zkoušek. S každou opakovanou zkouškou platíte další poplatek magistrátu. Původně levná cena kurzu tak nemusí být zdaleka konečná. Účet může být bohužel vystaven i na cenu nejvyšší. Zvažte tak proto velmi dobře, zda vám počáteční úspora pár set korun či jednotek tisíc stojí za možná rizika plynoucí z nekvalitního výcviku v podaní levné autoškoly.

Autoškolu děláte jen jednou za život. Nepodceňujte význam a hodnotu kvalitního výcviku. Nedělejte autoškolu proto, abyste získali levně řidičský průkaz. To vám v kritických dopravních situacích opravdu nijak nepomůže. Levné autoškoly představují rizika a výcvik na hraně, který autoškoly s běžnými cenami nemají zapotřebí. Nízká cena by vás měla vždy varovat. Kvalitní autoškolu nepořídíte za 7 000 Kč. Šetřit na autoškole se nevyplácí ! Vám ani ostatním řidičům.Jak vybrat kvalitní autoškolu?


Vybrat kvalitní autoškolu narozdíl od té levné je podstatně náročnější, avšak investované úsilí a finance se vám vrátí. Levnou autoškolou ohrožujete vlastní život i životy ostatních řidičů. Hledejte kvalitní autoškolu za běžnou cenu, která nemá zapotřebí vás šidit na kvalitě výuce. Takovou, která má dostatečné zázemí hmotné i personální, dobré jméno a tradici, dodržuje zákony a prvně ji záleží na vás a vašem bezpečí v provozu. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak vybrat autoškolu. Držíme palce!


Další informace

Petr Crkva

Petr Crkva

V roce 1990 založil Autoškolu Crkva & spol, kterou úspěšně provozuje do dnes. Zakládá si na individuálním přístupu, poctivé a kvalitní výuce mladých řidičů s důrazem na bezpečnost. Na osobní nasazení, zápal a hlášky z jízd, jeho žáci vzpomínají ještě i mnoho let po dokončení výcviku!


Přečtěte si také: 8 tipů jak vybrat kvalitní autoškoluNenechte se oklamat nízkou cenou. Levná autoškola je risk.
Přejeme hodně štěstí při výběru té správné autoškoly!