Jak se stát řidičem kamionu - Autoškola Praha 10

Jak se stát řidičem kamionu

Firmy se z krize již oklepaly a oživení trhu s sebou přináší i rostoucí poptávku po řidičích kamionů. Starší generace řidičů, která měla možnost si udělat řidičské průkazy zdarma v rámci vojenské služby, odchází postupně do důchodu a českým dopravcům tak chybí až tisíce řidičů profesionálů. Kvalitní řidiči jsou profesionálové, po kterých je a bude vždy velká poptávka a boj.

Česku chybí až 5 000 profesionálních řidičůŘidiči kamionů zastávají důležitou, ale i fyzicky a psychicky náročnou profesi. Proto stát se kvalitním šoférem však nestačí jen točit volantem, ale jde i o znalost dopravní legislativy napříč EU, mýtné systémy, celní postupy, moderní technologie, rozložení nákladu, znalosti jazyků, odolnost vůči stresu, ale i nezbytné nadšení pro tuto krásnou, avšak náročnou a zodpovědnou profesi.


Co budete potřebovat?

Kromě osobních předpokladů a nadšení je zapotřebí splnit také celou řadu legislativních opatření, jako je získání předepsaných řidičských oprávnění. Náklady na výcvik a školení profesionálního řidiče kamionu se pohybují kolem 50 000 Kč. Každý rok má řidič poté povinnost absolvovat profesní školení (7 h).


Často kladené otázky
Jaké jsou platy řidičů kamionů?

Platy řidičů kamionů včetně příplatků se pohybují v ČR od 25-45 000 Kč hrubého v závislosti na praxi, zázemí dopravce, najetých km nebo povaze cest vnitro/mezistátní. V Německu se platy řidičů kamionů pohybují kolem 40-60 000 Kč.


Kolik stojí stát se řidičem kamionu?

Pokud se chcete stát profesionálním řidičem kamionu, počítejte se vstupní investicí kolem 50 000 Kč. Financování je možné zajistit mj. od běžných spotřebitelských půjček, po převzetí závazku budoucím zaměstnavatelem až po úhradu výcviku v rámci rekvalifikačních programů od Úřadů práce.


V kolika letech mohu získat sk. C a CE?

Pro získání řidičského průkazu na skupinu C/CE vám musí být v době konání zkoušek min 21 let. Současně musíte být již držitelem skupiny B a mít potvrzenou zdravotní způsobilost.


Jak se stát řidičem kamionu v rámci rekvalifikace ZDARMA?

Ve spolupráci s Úřady práce a v rámci zvolené rekvalifikace můžete nyní získat kompletní výcvik na kamion i s profesním průkazem ZDARMA. Uchazeči registrovaní na úřadu práce mají možnost zažádat o úhradu zvolené rekvalifikace. Více informací o rekvalifikaci na řidiče


Co jsou profesní průkazy a školení?

Profesní průkaz řidiče je osvědčením o profesní způsobilosti řidiče získaným na základě vstupního školení v rozsahu 140 hod. Profesní průkaz je povinný ze zákona č. 374/2007 Sb. téměř pro všechny řidiče z povolání. Platnost průkazu je 5 let se zákonnou povinností pravidelných školení každý rok v rozsahu 7 hod. Školení zahrnují: pracovní režimy dle AETR, pravidla silničního provozu, aktualizace v legislativě, druhy dokladů, obsluha tachografu, bezpečná a ekonomická jízda aj.


Musím mít najeté kilometry na řidiče kamionu?

Pro výcvik na skupině C, CE musíte mít pouze min. věk 24 let a být držitelem skupiny B. V případě nabídky zaměstnání je praxe vždy velkou výhodou, nikoli povinností. Pro nedostatek řidičů lze získat pracovní pozici často i bez potřebné praxe. Praxi lze získávat také na menších autech do 7,5 t.


Potřebuji mít čistou kartu řidiče?

Vždy záleží na konkrétním zaměstnavateli. Čistá karta řidiče je jasným důkazem, že nedošlo z vaší strany k závažným porušením dopravních předpisů.


Zvládnu psychotesty pro řidiče kamionů?

Psychologické vyšetření je povinné pro uchazeče o skupiny C, CE, D, DE a podskupiny. Zahrnuje vyplnění informačního dotazníků a úvodního rozhovoru. Testování osobnostních vlastností. Výkonnostní testy zkoumající pozornost, paměť, inteligenci a reakční časy. Vyšetření je možné opakovat. Většina řidičů s ním však nemá vůbec žádné problémy.


Kde hledat pracovní nabídky pro řidiče kamionů?

Na většině českých inzertních portálech (Jobs.cz, Profesia.cz, Prace.cz) naleznete nepřeberné množství nabídek volných pozic pro řidiče kamionů. Dopravní firmy a zkušenosti ostatních řidičů si můžete poté snadno prověřit na serveru www.kamionaci.com


Jaká negativa má práce řidiče kamionu?

Každá profese má své pro a proti. Profese řidiče kamionu je důležitou součástí ekonomiky, dobrodružné povolání s příležitostí nadprůměrných výdělků. Přesto se jedná o fyzicky a psychicky velmi náročnou profesi s velkou zodpovědností, která zejména v ČR nemusí mít vždy odpovídající platové ohodnocení a prestiž. Řidič kamionu je životní styl, který může mít negativní dopady na vaše zdraví a rodinné vztahy.


Jaké jsou rozměry a váha tahače s návěsem?

  • Délka tahače s návěsem cca 17 m
  • Váha prázdné soupravy cca 7 tun
  • Váha naložené soupravy až 42 tun
  • Výška 4 m a šířka 2,5 m

Další informace


Řidičem z povolání již za 2-3 měsíce? Vyberte si kurzChcete se zeptat? Volejte: 603 842 284, 603 410 450 nebo nás navštivte